Dualar

Anne ve Babaya İtaat Edip Hizmet Etmek İlahi Bir Emirdir

Anne ve babaya saygılı olmak, sadece İslam Diniyle insanlara bildirilen bir emir değildir. İslamdan önceki bütün dinlerde anne ve babaya saygı emredilmiştir. Yüce Allah bu hususu bizlere şöyle iletmektedir: Hani, biz İsrailoğulları’ndan, Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz. (Bakara Suresi, 83.Ayet)

Kerim’in birçok ayetinde anne ve babaya iyi davranmak emredilmektedir. Dikkat ederseniz ayeti kerimede kesin olarak emretmiştir denilmektedir. Anne babaya itaat ilahi emirdir.

Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. (İsra Suresi, 23.Ayet)

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. İnsana şöyle emrettik: Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır. (Lokman Suresi, 14.Ayet)

Anne ve babaya haksız muamele yapmak, onlara zulüm etmek haramdır.

De ki: Gelin, Rabbinizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya iyi davranın. Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. (Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Meşrû bir hak karşılığı olmadıkça, Allah’ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin. İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız.

Bizi büyüten uykusundan, işlerinden, hayatından feragat ederek bizleri bu yaşa getirip yetiştiren anne ve babamızdır. Her konuda üstümüze titreyen, çocukluğumuzda bizi terbiyeyi eden, okutup iş güç sahibi olmamamızı sağlayan, dünyadan ayrıldıkları zaman değerlerini daha iyi anladığımız anne ve babamıza karşı saygılı olmamız insanlığımızın bir gereğidir. İnsanlığını kaybetmemiş her insan anne ve babasına hak edilen saygıyı gösterecektir.

Diyanet İşleri başkanlığının İSLAM’ DA ANNE BABA HAKKI yazısını okumanızı ayrıca tavsiye ediyorum.

Yüce Rabbim hayatta olan anne ve babalarımıza hayırlı uzun ömürler nasip etsin. Ebedi hayatına intikal etmişlere ise merhamet ve rahmet etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir