Dualar

Biz Aciz Kullar Nasıl Dua Etmeliyiz ve Dua Etmenin Adapları

İnsanoğlu acizdir. Biz aciz kullar ancak dua ile sonsuz kudret sahibi Allah ile irtibat kurabiliriz. Dua ederken yapmamız gereken en önemli husus samimi olmaktır. Dua ederken abdestli olmamak dua etmek için engel teşkil etmez. Neden dua ederken adap diyorum; çünkü adap dinimizin her Müslüman için gerekli gördüğü bir ahlaktır. Aklı başında her Müslümanın uyması gereken görgü kurallarıdır. Nasıl ki toplum içinde görgü kurallarına uymak lazımsa, Alemlerin Rabbi olan Allah’ın huzurunda da adabımızı korumalıyız.

Biz Aciz Kullar Nasıl Dua Etmeliyiz ve Dua Etmenin Adapları Nelerdir?

Dizler üstüne oturup kıbleye karşı elleri göğüs hizasında ileri uzatıp, avuçları semaya karşı açıp, her şeyden önce, af ve mağfiret ve afiyet için dua etmeliyiz. Duaya başlamadan önce Allah’ım bize dünyada güzellik ve ahirette de güzellik ver. Bizi cehennem ateşinin azabından koru diyerek duaya başlamamız uygundur.

Kendimiz, evlatlarımız ve insanlar için zararlı dua etmemeliyiz. Dua etmeden önce sadaka vermeli, hamd ve salavat okumalı, duayı üç kereden fazla okumamalıyız. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) dua ettiği zaman üç defa tekrarlardı. Dualarımız kabul olmadı diyerek ümidimizi kesmemeli ve duamız kabul olana tekrar dua etmeliyiz.

Duayı yalnız namazlardan sonra ve belli zamanlarda yapmamalıyız. Her fırsatta dua etmeliyiz.

Kalpten ve içtenlikle ile dua etmeliyiz. Dua ederken Allah’a sığınmalı ve yalnız ona güvenmeliyiz.

Kalbim gafil diyerek, duayı asla terk de etmemeliyiz. Kalbimize gelen ilham ile dua etmeliyiz.

Asla Beddua etmemeliyiz. Hele kişi kendisine, ailesine, çocuklarına ve etrafına hiç beddua etmemelidir. Olur ki, duaların icabet ve kabul olma zamanına rastlar da, bedduası kabul olur. Zalimden başkasına beddua etmek haramdır. Zalime, zulmü kadar beddua etmek caizdir. Caiz olan bir şeyin miktarı, yapılanın miktarı kadar olur. Zalime de beddua etmemek ve sabır gösterip affetmek daha iyidir.

Uhud savaşında Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) mübarek yüzü yaralanıp, mübarek dişi kırıldı. Sahabe çok üzüldü ve sinirlendi. Efendimizin huzuran gelerek; ya Resulallah dua et Allah cezalarını versin dediler.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) buna karşılık şöyle buyurdular: Ben insanlara lanet etmek için gönderilmedim. Hayır için, dua etmek ve her mahluka merhamet etmek için gönderildim dediler. Daha sonra da şöyle dua etti: Ya Rabbi bunlara hidayet ver. Tanımıyorlar ve bilmiyorlar diye dua etti.

Müminin bir kardeşine onu görmeden yaptığı duada menfaat yoktur. Tam tesri yanında olan kimseye yapılan duada riya ve çıkarlar söz konusu olabilir. Bir arada olmayan ve birbirlerini görmeden yapılan duada yalnız Allah rızası gözetildiği için duaları daha makbul olur.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.): Bir insanın din kardeşine gıyabında yaptığı dua kabul olunur. Başucunda bir melek vardır. Kardeşine dua ettikçe, sana da o kadar dua eder. O meleğin görevi budur” diye buyurmuşlardır.

Selam ve dua ile. Allah’a emanet olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir