Büyü

Büyü ve Sihir Nedir?

Büyü ve Sihir Nedir

Büyü ve sihir, Cinler aracılığı ile insanların iradelerine tesir etme, değiştirme, yönlendirme ve zihninde olumsuz duygulara neden olma, fikirlerini etkileme, işlerini ve ruh sağlığını bozma, fizyolojisini etkileme vs. gibi konularda yapılan süresi geçici veya kalıcı etkide olabilen işlemlerdir.

Büyü, insan iradesine direkt bir şekilde tesir eder. Hayatımızın şekillenme sürecinde en belirleyici özelliğimiz irade gücümüzdür. Karar verme ve onu uygulama azmi, doğru bildiğimizin arkasında durma, yanlış düşündüğümüzü kararlılıkla reddetme, yani kuvvetli bir irade kendimize ve çevremize güven duymamızı sağlar. İrade, ”kendi kararımızı veren ve kendi yolumuzu bulan” olmamızı sağlar.

İrade, araba sürmeye benzer. İrade, araba gibi bizi istediğimiz bir yere götürebilir. Varış noktasına ne kadar kolay ve hızlı gideceğimiz, arabayı (iradeyi) sürme şeklimize bağlıdır. Frene basıp yavaşlayabiliriz, mola verebilir ve hatta yolumuzu şaşırabiliriz. Bir direksiyon misali, irademiz bizi birçok yöne çevirebilir. Gitmek istediğimiz yere onunla kolaylıkla varabiliriz. Fakat arabayı nasıl süreceğimize hakim değilsek, güvenilmez bir araç haline geliriz ve gitmek istediğimiz yere ulaşamayabiliriz.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Allah’tan aldığı ayetleri tebliğ etmeye başladığı zaman, Mekke müşrikleri tarafından büyü ve sihir yapmakla itham edilmiştir. Bu durum bize daha öncede Arap toplumunda büyü ve sihrin bilindiğini ve ona inanıldığını göstermektedir. Rabbimizin Felak Suresi’nde düğümlere üfleyenlerin şerrinden Allah’a sığının emir ve tavsiyesini vermesi, o dönemde de büyü ve sihir yapıldığının açık bir göstergesidir.

Ayrıca kuranı kerimde Allah(CC)’ın Harut ve Marut isimli melekleri aracılığıyla yeryüzüne büyü ve sihir öğretmeleri ve insanların sınanmaları için gönderildikleri, insanların bu ilimleri kendi çıkarları için kötü yolda kullandıkları ve dolayısıyla zarara uğrayanlardan oldukları anlatılmaktadır.

Büyü ve sihir, hem iyi hem de kötü olarak kullanılabilir. Burada mesele bu ilime vakıf kişilerin niyetiyle ilişkilidir. Allah(CC) korkusu olan müminler bu ilimleri ak büyü olarak adlandırılan tamamen ortadaki durumu iyileştirmeye yönelik büyü ve sihirleri uygularken, Allah(CC) sevgisinden uzaklaşmış kafirler ise bu ilim yoluyla insanlara kara büyü olarak tanımlanan büyü ve sihirler ile insanların fiziksel ve ruhsal yapılarını darmadağın etmeye çalışırlar.

Genel olarak kötü büyü ve sihirler: birbirini seven kişilerin arasını bozmak için, insanları kötü duruma düşürmek ve zarar vermek için, kin ve nefret beslemesini sağlamak gibi kötü işler için kullanılan bir yöntemdir. Kötü amaçlar için yapılan büyülere kara büyü denilmektedir. Unutulmaması gereken en önemli şey ise kara büyü ile ilgilenen kişilerin Allah(CC) katında cehennemlik olarak tanımlandığını unutmamak gerektiğidir.

İyi niyetle ve hayırlı işler için yapılan büyülerde bulunmaktadır. Bu tip iyi niyetler yapılan büyülere ak büyü denilmektedir.
Ak büyüler de kara büyü yapılmış veyahut belli başlı sebeplerden dolayı işlerinde, aile ilişkilerinde ve karı koca gibi aile müesseselerinde meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için başvurulan büyü ve sihir çeşitleridir.

Aralarında şiddetli geçimsizlik bulunan çiftlere uygulanan muhabbet büyüsü ak büyüye örnek olarak gösterilebilir. Bu tarz niyetlerle yapılan büyülerin dini açıdan hiçbir sakıncası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir