Cin-Musallat

Cinler Nasıl Varlıklardır?

İnsanlardan sonra tek şuurlu varlık olarak cinler gelmektedir. Cinler insanlara göre daha zayıf bir karaktere sahiptirler. Olumsuzluk ortaya koyup sergilemeye çok daha yatkındırlar ve ekseriyetle bu gibi işlerle uğraşırlar.

Tıpkı insan gibi yaşayan cinlerde: anne ve baba cinlerden doğar, büyür, yer, içer, evlenir. Erkek ve dişi olmak üzere iki cinsiyete sahiptirler. Ömür olarak biz insanlardan çok daha uzun bir ömre sahiptirler. Cinlerin bazı durumlarda insanlara zarar vermeleri söz konusu olsa bile Müslüman insanların cinlerden korkmaması gerekmektedir. Çünkü biz Müslümanlara göre Allah (C.C)’ın izni olmadığı müddetçe bize herhangi bir cin musallat olamaz ve zarar veremez.

Ayrıca cinler de insanlar gibi hem inançlı hem de kafir olarak çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Ahiret zamanında bizim cennet ve cehenneme gidecek olduğumuz gibi cinler de iyi olanları cennete, kötü olanları cehenneme gidecektir. Sayısal bakımdan kafir cinlerin daha fazla olmasından dolayı, cehennem ehlinin cin olarak tasvir edildiği bazı kaynaklarda söz konusudur. Sırf bu sebepten dolayı kafir cinlerin insanlara karşı husumet besledikleri ve fırsatını buldukları anda (Allah (CC)’ın onları sınava tabi tuttuğunu unutarak) insanlara musallat olmaya ve onlara zarar vermeye çalışırlar.

Kuran-ı Kerim, yüzlerce ayet ile cinlerin varlığı ve yaratılışından bahsetmektedir. Kuran-ı Kerim’in 72. suresi ve 28 ayetten oluşan “Cin Suresi” cinler ile alakalıdır. Bu açıdan, cinler ayrı bir varlık olarak yaratılmıştır. Bazı bilim adamları da cinlerin varlığını ve görünmez olduklarını kabul etmektedir.

Kuran-ı Kerim’de insanın topraktan, cinlerin ise ateşten yaratıldığı yazılmaktadır. Cinlerin yaratılışı ile alakalı ayeti kerimelerde şöyle buyrulmaktadır:

Cinleri dumansız bir ateşten yarattı (Rahman Suresi,15.Ayet)

Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık (Hicr Suresi,26.Ayet)

Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık (Hicr Suresi,27.Ayet)

Cinlerin arasında iyileri de bulunmaktadır, dine bağlı olanları ve hem de ender de olsa evliya olanları bile bulunmaktadır. Cinler, insanların doğrudan iradelerine ve zihinlerine nüfuz ederek kendilerine bağlarlar.

Kendine bağladığı insanın cinden kurtulması için bazı özel yöntemlere başvurması gerekmektedir. Eğer cinler bir insanı kendine bağlamış ise sanki köleymiş gibi onun esareti altında kalır.

Cinler gaybı bilmez ve gelecek hakkında asla bilgi sahibi değildirler. Bu konu şu Ayeti Kerime ile açıkça yazılmaktadır. “Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı.(Sebe Suresi, 14.Ayet)”

Bu Ayetti Kerime, Hz. Süleyman’ın, değneğine dayanmış durumda dururken vefat ettiğini, ağaç kurdunun değneği çürütmesi sonucu Hz. Süleyman’ın yere düşmesiyle vefat ettiği yazılmaktadır. Şayet cinler gaybı bilselerdi Hz. Süleyman’ın can verdiğini fark edip, uzun müddet onur kırıcı ağır işler altında çalışmayacakları anlatılmaktadır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) hem insanlara hem de cinlere elçi olarak gönderilmiştir. Bu durum Kuran-ı Kerimde ayetler ile sabittir.

1 thought on “Cinler Nasıl Varlıklardır?

  1. Es selamu aleykum degerli arkadaslar vede Sayin hocam…hocam ben bir cin gördüm vede konustum normalmi? Anormal bir hayat yasiyorum normal bir insan olmak istiyorum mümkünmü… büyü musallat satasma herseyin var oldugundan süpheleniyorum…asiri vesvese var…ömrüm bitti ailecek mahvolduk iclerinde görüp konusan bir benim…onu ben yaptirdim sunu ben yaptirdim diye sayiyor…bir sürü hoca var ama kime güvenelimki…baska alemlerde geziniyorum durmadan…melekler cinler…kizil bir alem…karanlik bir alem…bazen huzurlu bir alem…mahvoldum…hocam birde hüddamla calistiginizi söylediniz hüddam sahibi olmak kolay degil…hüddamin ne oldugunu iyi bilirim…seytanla calisiyo olmayin sakin…bir hüddam bir surenin veya ayetin müvekkel melegidir…hüddama ser isler yaptiramazsiniz anlasmaniz geregi…müslüman cinlerde bu islere bakmazlar cünkü sayilari cok az olduklari icin korkarlar…nasil güvenelim bilemedim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir