Dualar

Dua Ruhumuzu ve Maneviyatımızı Temizleyecek Tek Yöntemdir

Uygar geçinen dünya bütün enteresan ve göz alıcı ilerlemelerine karşın manevi hususta fazla bir yol kat edememiş ve daimi bir çöküş noktasına doğru iniş yapmıştır. Son zamanlarda yüce Allah’a dua ve yakarma  kötü düşünce ve stresten kurtulmanın en tesirli yollarından biri olarak kabul görmektedir. Dua eden bir insan asla kendisini yalnız ve savunmasız görmez. Hiçbir vakit kalbine kaygı ve korkunun girmesine müsaade etmez. Geleceğinden asla endişe etmez.

Duanın bereketlerinden ve tesirlerinden biri de bütün boyutlarda yüce Allah ile yakın bir ilişki kurulmasıdır. Bu konunun aydınlığa kavuşması için şöyle bir örnek verelim: Bir yerde denize yakın havuz olduğunu varsayalım. Bu havuzdaki su bir süre sonra kokar buharlaşır. Şayet bu havuzun suyu bir kanal ile denize bağlı olsa ve suyu yavaş yavaş denize karışırsa bu su artık havuz değil deniz suyu olacaktır. Deniz suyu havuzun suyunu her türlü kokuşmuşluktan temizleyecektir..

Dua hususunda da aynı vaziyet geçerlidir. Bütün boyutlarıyla hudutlu olan insan dua yoluyla kendisini sınırsız bir varlığa bağlamaktadır. Allah’ın kemal ve cemal sıfatlarının mazharı olmaktadır. Dolayısıyla ıstırap dolu hayatın dalgaları arasında kendini kaybetmemektedir.

Dua insanın kalp ve ruhunu temizlemekte ve insanı sapıklıklardan savunmaktadır. Züleyha nasıl oldu da güzel ve genç Yusuf’u yoldan saptıramadı? Acaba başkaldırı ve günah ehli olan nefis, yalnızca Züleyha’da mı vardı? Fakat Hz. Yusuf Allah’a yöneldi ve kulluğunun gereğini yerine getirdi. Nefsinin arzu ettiği şeyleri yapmadı. Zindanlara atıldı ve büyük bir sıkıntı çekti. Fakat bütün sıkıntıları göze alarak nefsine mahkum olmadı.

Diyanet işleri başkanlığının https://dua.diyanet.gov.tr/DuaRehberii.aspx linkini incelemenizi ayrıca tavsiye ederim.

Rabbim bizi duadan mahrum bırakmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir