Cin-Musallat

Karabasan Kimlere Musallat Olur ve Çöker?

Karabasan, uyanıldığında kol ve bacakların felç olmuş gibi hareket edememesidir. Rüya sonrası olur ve bu olaya uyku felci de denir. Genellikle uykudan uyanma durumlarında görülür. İnsan  uyanıktır, fakat hiç bir yerini hareket ettiremez sanki felç olmuş ya da nefes almayacakmış durumundadır. Çok ürkütücü olan bu durum, 15-20 saniye kadar devam edip kendiliğinden sona erer ya da dışarıdan bir kişinin dokunması sonucu sonlanır.

Karabasanın diğer bir tarafı ise; insanların gece uyurken korkulu rüyalar görerek uyanması olarak bilinen uyku bozukluğudur. Uyku boyunca beden fonksiyonları felce uğrar. Rüyalar benliğimizi acı veren duygulardan bizi alıkoyar. Halüsinasyonlar eşliğinde geçirilen uyku felci, insanlara inanılmaz korku verir.

Konu İle Alakalı Videoyu İzlemenizi Mutlaka Tavsiye Ediyorum.

Uyku felci Halk arasında karabasan olarak bilinir. Uyumadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi geçici felç olması ile tarif edilen bir durumdur.

Karabasandan kurtulmak ve karabasan gelmemesi için okunacak dua ve ayetlerden önce uyumadan önce mutlaka abdestli olmaya dikkat etmek gerekir. Besmele okuyarak sağ tarafımız üzerine kıbleye karşı uyumalıyız. Üç kere Ayet-el kürsi, İhlas suresi ve Fatiha Suresi okunmalıdır. Ayat-i Hırzı kırk gün sürekli okumalı ve daima yanımızda taşımalıyız. Bu şekilde karabasan çökmelerine karşı Allah’ın izni ile korunmuş oluruz.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir Hadisi Şerifte: “Euzu bikelimatillahittammati min şerri ma haleka duasını okuyana, olduğu ve bulunduğu yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey ve mahlukat zarar veremez” diye buyurmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir