Muska

Muska Nedir ve Muska Nasıl Yapılmalıdır?

Muska Nedir?

Muska Arap dilinde yazılı şey anlamına gelen  nüsha kelimesinin Türkçe’ye geçmiş halidir. Bazı İslam alimleri muska kelimesine güvence manası vermişlerdir.

Muskalar çoğunlukla yapılan büyülerin bozulması, nazara karşı korunma, iki kişi arasında muhabbet sağlanması, karı kocayı birbirine ısındırma, kısmetin açılması, sebebi belirsiz korku, baş ağrısı, karın ağrısı, bazı manevi hastalıkların tedavisi, değerli şeylerin çalınmaktan korunması, kayıp eşyaların bulunması, zarar veren hayvanlardan korunma, düşmanlardan korunma, kötü insanlardan korunma ve ticaretin hareketlendirilmesi gibi emellerle yapılabilmektedir.

Muska Nasıl Yapılmalıdır?

Muska hazırlanırken içine Ayet-i Kerimeler ile Peygamber Efendimiz‘in (S.A.V.) mübarek duaları yazılır.

Muskalar üçgen veya dörtgen şeklinde katlanarak en az üç kat olmak üzere muşambaya veya başka bir koruyucu malzemeye sarılarak hazırlanır. Hazırlanan muska beden üzerinde taşımak sureti ile kullanılır Genellikle boyun veya kola bölgesine takılır. Bazen belden yukarıya ve ön tarafta giysinin görünmeyen bir yerinde taşınır. Bir takım yörelerde üçgen biçiminde olanlara muska, dikdörtgen ve silindir biçiminde olanlara mutlak denilmektedir.

Dinimize göre nazar, korku ve benzeri bazı manevi hastalıklar için sure, ayet, hadis ve duaları okumak veyazılı şekilde bir yere asıp insan bedeni üzerinde taşımak caiz olarak kabul görmüştür.

Manevi hastalığı olan bir insanın dua etmesi ve okuması caiz olduğu gibi, dini bütün ve iyi niyetli kimselere bunu yaptırması da caizdir.

Dinimizin esas önem verdiği şey insan sağlığının korunması ve hastalandığı zaman tedavi görmesidir. İnsanlar tedavi için çareler arayıp vesilelere müracaat etmelidir.

Muska yazarken veya yazdırırken İslam dinine aykırı olan her şeyden uzak durmak gerekmektedir. Ölçü sadece iyi niyet ve Yüce Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Muska düzenlemek ilim ve irfan gerektiren bir husustur.

Kainatta her şey Yüce Allah’ın kontrolü ve takdiri altındadır. Muska taşırken bu itikat ve bilinç ile taşınmalıdır.

İnsanlar ancak sebeplere müracaat edebilir. Muska sadece bir sebeptir. Şifayı sebepten değil, gerçek şifa verici Yüce Allah’tan beklemek gerekmektedir. İyi niyet ve ibadetlerimizi aksatmadan sebeplerden netice beklemek son derece önemlidir.

1 thought on “Muska Nedir ve Muska Nasıl Yapılmalıdır?

  1. hocam tüm işlerimin beretini göremiyorum ve terssine giyor neyapmak gerekiyor hocam anne ismi fatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir