Dualar

Osmanlı Padişahlarının Okuduğu Dualar

Fatih Sultan Mehmed’in Peygamberimiz (S.A.V.)  duyduğu sevgiden güç alarak İstanbul’u fethettiği hepimizin bildiği bir gerçektir. Sultan I. Ahmed’in kavuğunun içine Nebilerin Nebisi’nin ayak izini çizdirdiğini tarihi kaynaklarından öğreniyoruz. Osmanlı her gün yeni bir hikmetle tarihin tozlu sayfalarına bizi davet ediyor  Biz de bu hikmetli çeşmeden yudumlayıp onların dualarına “Amin” demek istedik.

1.Abdülhamid:

Allah’ım helal etmiyorum. Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere hakkımı helal etmiyorum. Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız beni koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (S.A.V.) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem Allah’ım. Mukaddes isimlerine kurban olduğum Allah’ım Ya Âdil Bize acı Resulü’nün, Sevgili’nin, Kainatın Efendisinin nurunu kaydeder gibi olduğu için bu hale gelen millete, rahmetinle, fazlınla, lutfunla tecelli et ya Kadir, kundaktaki yavruyu gagasına almış, kaçıran leş kuşunu düşürüp çocuğu kurtarmak ancak senin kudretine sığabilir. Leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönen milletimi kurtar Allah’ım ya Ma’bud. Ömrümde tek vakit farz namazı kaçırdığımı hatırlamıyorum. Ama tek vakit namazım olduğunu iddiaya da nefsimde kuvvet bulamıyorum. Huzurunda eğileceğime kaskatı kalıyorum ve duada ruh teslim edeceğime yatağımda kıvranıyorum. Sana kulluk gösteremeyen bu kulunu affet Allah’ım. Bari felaketi olsun bana daha fazla gösterme Allah’ım.  Ayakta duramaz, haldeyim vadem ne gün dolacak Allah’ım.

1.Murad:

Peygamber’in yüzünün suyu, Kerbela’da akan kan, ayrılık gecesinden ağlayan göz, aşkının yolunda sürünen yüz, dertlilerin hazin gönlü ve canlara tesir eden yakarışları için! Lütfunu bizimle beraber kıl ve muhafazanı bizden eksik etme. Ya Rab İslam ehline yardımcı ol, düşmanın elini bizden uzak tut! Günahımıza değil, candan ve gönülden gelen ahımıza bak Mücahitlerini telef ve bizi düşman oklarına hedef ettirme. Vücutlarımızı mezardan sakla, İslam’ı tehlikelerden uzak tut. Bunca senedir ettiğimiz duaları ve din uğruna yaptığımız savaşları boşa çıkarma, adımı kahrın ile perişan, yüzümü halkın içinde siyah etme! İslam topraklarını ayaklar altında çiğnetme, utanç içindeki insanların yaşadığı bir yer haline getirme. Ya Rabbi, bilirim ki İslam ehline lütufların çoktur, bu lütuflarını bu savaşta da göster. Din yolunda şehit olunacaksa beni et de ahirette mutlu bir yere ulaşayım.

Kanuni Sultan Süleyman:

Ya Rabbi. Nice müddettir yeryüzünü benim zaferimle doldurdun. Vasıl olunmadık recam, hasıl olunmadık duam kalmadı. Artık Habib-i Edib’in hürmetine seadet-i şehadet ve ardından da cemalini müşahedet nimetlerini bu kemter kuluna nasib eyle.

3.Selim:

Ya Rabbi. Beni böyle cihana rezil edüp, kafirlere mağlup ve perişan ettirmeden, zamanında ümmet-i Muhammed’in böyle perişanlığını göstermeden canımı al. (Sultan III. Selim’in bu duası kabul olunmuş, Osmanlı Devleti’nin gerilemesine sebep olan olayları görme fırsatı bulamadan şehit edilmiştir.)

Her birimizin içinde taht kurmuş bazı dualar vardır. Zamanı gelince dudaklarımızdan dökülür. Padişahlarında İslam alemi için ettiği duaları sizinle paylaşmaya çalıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir